Aerosoli, sīkas daļiņas, kas sastāv no siekalām vai elpceļu šķidruma, ir SARS-CoV-2 vīrusa nesēji un var inficēt cilvēkus, kad tie tiek ieelpoti. Šīs daļiņas bieži tiek izvadītas normālu cilvēka darbību laikā, piemēram, runājot, klepojot un elpojot, un tās var palikt gaisā ilgu laiku. Pastāv maldīgi priekšstati par aerosolu lielumu un sastāvu, un daži uzskata, ka vīruss ir kails gaisā. Tomēr tiek uzskatīts, ka lielākā daļa aerosolu ir dažu mikronu lieli un satur tikai nelielu daļu no vīrusa.

Aerosolu lielums un izelpotā vīrusa daudzums katram cilvēkam ir atšķirīgs, un to var ietekmēt infekcijas stadija un individuālas aktivitātes, piemēram, runāšana vai vingrošana. Šīs atšķirības var izraisīt pārmērīgu izplatību, kad īsā laika periodā tiek inficēts ievērojams skaits indivīdu. Zemāk redzamais attēls parāda daļiņu izmēru un ieelpošanas un nogulsnēšanās iespējamību elpceļos.

Mazāki aerosoli, mazāki par 10 mikroniem, var iekļūt dziļāk elpceļos un nogulsnēties jebkurā vietā gar traktu, palielinot infekcijas iespējamību. Tomēr lielākus aerosolus, kas parasti pārsniedz 100 mikronus, nevar ieelpot un ātri nosēsties uz zemes, samazinot ieelpošanas un infekcijas iespējamību. Arī masku efektivitāte aerosolu bloķēšanā samazinās, jo aerosolu izmērs tuvojas 0,3 mikroniem, kas ir tipisks dūmu aerosolu izmērs. Tas apvienojumā ar lielāku aerosolu neveiklību samazina ieelpošanas un nogulsnēšanās iespējamību elpceļos.

Noslēgumā jāsaka, ka ir svarīgi apzināties aerosolu īpašības un uzvedību, jo tiem ir nozīmīga loma SARS-CoV-2 izplatībā. Izpratne par aerosolu izmēru un sastāvu var palīdzēt cilvēkiem labāk aizsargāt sevi un samazināt vīrusa izplatību.